Co pod choinkę dla miłośnika Bytomia?

Nadchodzą święta, a wraz z nimi czas kupowania prezentów. Co najlepiej wręczyć osobie, która fascynuje się Bytomiem? Oto propozycje:

1. Książka

W Polsce dawanie książek w prezencie jest wyjątkowo popularne. To bardzo bezpieczne rozwiązanie, bo jeśli wiadomo czym się interesuje osoba obdarowywana, to na 99% będzie zadowolona. 1% to sytuacja, gdy ma już taką pozycję w swojej biblioteczce :P. W tym roku ukazało się jednak kilka nowych tytułów związanych z Bytomiem, dlatego można podejrzewać, że delikwent jeszcze ich nie posiada.

Bytom na przełomie wieków XIX/XX„Bytom przełomu wieków XIX/XX. Opowieść o życiu miasta”. Jak wskazuje tytuł, książka opowiada o bodaj najlepszym okresie w historii Bytomia. To wtedy miasto dynamicznie się rozbudowywało i miało bardzo silną pozycję w regionie. Wówczas drużyna Beuthen 09 wygrała ze słynnym Realem Madryt 2:0, a do miasta przyjeżdżało tyle ludzi, że ulica Dworcowa była usiana hotelami. „Bytom przełomu…” to najnowsze z tegorocznych wydawnictw.

Książkę można zamówić w sklepie Ksiezy-mlyn.com.pl w cenie 63,92 zł.

Bytom portret własny„Bytom portret własny”. Podobnie jak opisana wyżej książka, podejmuje temat obrazu miasta w dwóch ostatnich stuleciach. Nic dziwnego, że ukazały się dwa podobne wydawnictwa, bowiem najnowsza historia Bytomia wciąż jest bardzo słabo opisana i brakuje opracowań wyczerpujących to zagadnienie. „Bytom portret własny” jest rozwinięciem wydanych przed piętnastoma laty „Tajemnic bytomskich kamienic”, które od dłuższego czasu były praktycznie nie do zdobycia, nawet w drugim obiegu.

Książkę dostać w księgarni na rogu Dworcowej i pl. Kościuszki lub w jej sklepie internetowym w cenie 44,10 zł.

Tajemnica szybu południowego„Tajemnica szybu południowego”. Największa wojenna zagadka Bytomia. Czy i co hitlerowcy schowali w starych chodnikach kopalni Miechowice? Co stało się z jeńcami wojennymi, którzy mieli ukrywać skrzynie w szybie południowym? Książka zbiera informacje na temat tych wydarzeń, którymi zajmowało się wielu badaczy i dziennikarzy, a także GKBZHwP i IPN.

„Tajemnica szybu południowego” również dostępna jest w księgarni na rogu Dworcowej i pl. Kościuszki. W jej sklepie internetowym można ją zamówić za 22,95 zł

Do sprzedaży w tym roku trafiły również: „Alfabet Bytomski” (26,91 zł) oraz „Muzeum Górnośląskie. 100 lat dziejów” (60,30 zł)

2. Odzież

Jak najlepiej zademonstrować dumę z bycia BYTOMIANINEM? Włożyć ciuch z dużym napisem lub fajnym nadrukiem. Całe szczęście mamy przy placu Klasztornym jest świetny sklep, który dostarcza odzież bardzo wysokiej jakości. Poniżej kilka najciekawszych propozycji z jego oferty:

T-shirt z przedwojennym zdjęciem szybu Krystyna kopalni Szombierki

Koszulka z szybem Krystyna

Longsleeve z napisem Bytom

Longsleeve z napisem Bytom

Bluza z kapturem z napisem Bytom i datą nadania praw miejskich

Bluza z kapturem Bytom ad 1254

Na placu Klasztornym można dotknąć i przymierzyć wszystkie powyższe ubrania. Osoby, którym brak czasu, mogą zamówić je na Allegro. Ceny wahają się od 39 do 99 zł.

3. Pocztówki

Mix pocztówek z Bytomia

Znakomitym prezentem mogą być też stare pocztówki. Ponieważ dawniej Bytom był ważnym miastem, produkowano mnóstwo przeróżnych widokówek i do dziś przetrwało ich bardzo dużo. Bez problemu można je zdobyć na Allegro, comiesięcznych targach staroci w Szombierkach lub w antykwariacie Vivarium przy skrzyżowaniu ul. Piłsudskiego z Webera. Ceny są bardzo różne; od kilku po nawet kilkaset złotych w zależności od wieku i powtarzalności. To jeden z najlepszych prezentów dla miłośników Bytomia – zwykle większość z nich ma mniejszą lub większą kolekcję.

4. Gadżety

Gadżety z Bytomia

W ostatnich latach znacznie poprawiła się dostępność gadżetów z Bytomia. Przez długi okres zdobycie nawet najprostszego długopisu z napisem graniczyło z cudem. Dziś jest już pod tym względem znacznie lepiej. W Biurze Promocji Bytomia można kupić m.in. kubki, filiżanki, breloczki i scyzoryki z logiem miasta, a także maskotkę lwa. Przy uroczej, malutkiej uliczce przy kościele mariackim jest „Galeria w szafie”, gdzie z kolei można dostać ręcznie zdobioną porcelanę oraz obrazy z motywami bytomskimi. Przeróżne gadżety są także w Lokalnym Patriocie przy pl. Klasztornym; podkładki pod mysz, kubki, wlepki, zdjęcia w ramkach a nawet duże reprinty przedwojennych map. W przypadku gadżetów należy się liczyć z wydatkiem rzędu kilkunastu-kilkudziesięciu złotych.

Wierzę, że udało się choć trochę pomóc w poszukiwaniach prezentów świątecznych. Jak widać, wybór jest całkiem spory, więc zapewne każdemu uda się znaleźć coś ciekawego. Życzę powodzenia :).


Daniel Lekszycki & Marek Wojcik