Gloria jest piękna!

Budynek, w którym mieściło się kino Gloria jest jednym z najważniejszych zabytków z okresu międzywojnia nie tylko w Bytomiu, ale w całym województwie. Architektura modernistyczna zwykle jest niedoceniana, natomiast fakt jest taki, że ze względu na wybuch II Wojny Światowej, powstało bardzo mało obiektów, w tym stylu. Dlatego też ich wartość jest wyjątkowo wysoka.

Kamienice z przełomu XIX i XX wieku można znaleźć niemal w każdym polskim mieście. Nawet w Radzionkowie (:P). Mało jest naprawdę unikatowych budynków z tego okresu. Bardziej wprawne oko znajdzie identyczne zdobienia na elewacjach kamienic w Bytomiu, Chorzowie oraz Tarnowskich Górach, gdyż często były to elementy „z katalogów”, a nie projektowane specjalnie dla danego budynku.

A widział ktoś drugi taki obiekt jak kryta pływalnia w Parku Kachla, albo wspomniana wcześniej Gloria? Wiele ludzi jest gotowa jeździć po świecie, by oglądać budynki międzywojennego modernizmu. Dlatego właśnie od kilku lat intensywnie chwalą się nimi Gdynia i Katowice oraz inwestują w ich renowację.

Bytom też powinien, bo posiada wyjątkowe zabytki z tego okresu. Bytomska moderna jest inna niż Katowicka. Najbardziej widać to po materiałach używanych zazwyczaj na elewacjach – u nas jest to zazwyczaj cegła i ceramika, a w stolicy województwa tynk szlachetny.

Gloria pod tym względem jest jeszcze ciekawsza, ponieważ jej elewację obłożono białymi płytkami ceramicznymi. To prawdziwy unikat. Nie przypominam sobie, aby na jakimkolwiek innym budynku w okolicy użyto takiego materiału.

Niedawno pokusiłem się o retusz zdjęcia, które wykonałem kilka lat temu. Ukazuje ono Glorię od najlepszej strony. Widać na nim fantastyczną grę brył, z jakich się składa się ów budynek. Aby wydobyć jego pierwotne piękno, usunąłem szpecące anteny satelitarne i wyczyściłem elewację na tyle, na ile umiałem. Poniżej możecie zobaczyć efekty moich starań:

Kino Gloria

Niestety niedawno wnętrza kina strawił pożar. Prezydent Piotr Koj zadeklarował, że miasto odbuduje Glorię. Mam nadzieję, że dotrzyma słowa. Inaczej Bytom może stracić zabytek, którym możemy się chwalić na całym świecie… Fundacja Kino Gloria bardzo na to liczy.

Ps. Zawsze marzyło mi się zamieszkać w penthousie z tarasem na ostatnim piętrze Glorii… 😉


Daniel Lekszycki & Marek Wojcik