Czy naszemu miastu grozi rozpad? – zaproszenie na konferencję

Bytom to miasto piękne, bogate w historię, zabytki i przyrodę, ale niestety w ostatnich latach stoi na krawędzi. Teraz mamy ostatni moment, aby uchronić to dziedzictwo przed całkowitą zagładą. Dziś o godzinie 18:00 w Muzeum Górnośląskim odbędzie się ważne wydarzenie dla przyszłości naszego miasta.

Doktor Robert Krzysztofik przedstawi wyniki 3-letnich badań nad 42 kurczącymi się miastami w Europie przeprowadzonych w ramach międzynarodowego projektu SHRINK SMART. Krzysztofik wraz ze swoim zespołem „prześwietlił” sytuację Bytomia i Sosnowca, diagnozując przyczyny obecnych problemów obu miast, dzięki czemu dziś naukowcy są w stanie opracować metody ich naprawy.

Już kilka miesięcy temu słuchałem wykładu Roberta Krzysztofika na ten temat i zrobił wówczas na mnie ogromne wrażenie. Przestraszyłem się, że niebawem miasto, które kocham może ulec kompletnemu zniszczeniu i rozpadowi. Jest to tym bardziej przerażające, że nie mówi o tym kolejny polityk, lecz poważny naukowiec, który podpiera swoje tezy konkretnymi danymi.

Uważam, że w dzisiejszym spotkaniu powinni wziąć udział wszyscy bytomianie. Jest to oczywiście niemożliwe, ale mam nadzieję, że w MGB zjawi się choć garstka ludzi, którym naprawdę zależy na przyszłości Bytomia. Cieszy mnie, że swoją obecność zapowiedzieli przedstawiciele niemalże wszystkich sił politycznych w naszym mieście, bo to od nich będzie zależeć, czy władze skorzystają z wiedzy Krzysztofika i zrobią z niej pożytek.

Spotkanie z dr Robertem Krzysztofikiem


Daniel Lekszycki & Marek Wojcik