Antena tu, antena tam…

Coś człowieka trafia, gdy widzi las anten i gąszcz kabli na przepięknych, zabytkowych elewacjach bytomskich kamienic. Zrobienie zdjęcia budynkowi bez tego badziewia w kadrze jest praktycznie niemożliwe. Natomiast szokujące jest, że można ten problem bardzo łatwo rozwiązać, i to z korzyścią dla wszystkich!

Anteny na rogu Katowickiej i Piastów Bytomskich

Jak? Wystarczy wykonać w budynku zbiorcze instalacje antenowe. Wówczas żaden z lokatorów nie będzie musiał montować osobnych anten, bo wszyscy będą mieli jedną, wspólną na dachu. Tyczy się to także czasz satelitarnych, ponieważ wszystkie polskie platformy cyfrowe korzystają z tego samego satelity – HotBird. Jaki jest więc sens kupowania przez każdego mieszkańca własnej anteny?

Takie instalacje są pozornie droższe, niż samodzielne powieszenie „satelity” i puszczenie kabli po elewacji, ale trzeba wziąć pod uwagę, że koszt ich montażu rozkłada się na wszystkich lokatorów i „na głowę” wychodzi taniej. Dzięki temu można przy okazji pokusić się o droższy sprzęt, który zapewni lepszą jakość odbioru. Samodzielnie byłby to duży wydatek, ale dzieląc na np. 10 mieszkańców nie wyjdzie tak drogo.

Myślę, że warto za jednym zamachem zrobić instalację naziemno-satelitarną, gdyż ze względu na przeprowadzany proces cyfryzacji sygnału naziemnego, można odbierać całkowicie za darmo kilkanaście polskich kanałów. W połączeniu z programami FTA z satelity daje to sumę blisko 30 kanałów za free! A będzie ich jeszcze więcej, ponieważ w nadchodzących miesiącach zostanie uruchomione nadawanie kolejnych.

Satelity na ul. Piłsudskiego

Lista programów dostępnych obecnie lub w ciągu najbliższych miesięcy z nadajników naziemnych:

 1. TVP1
 2. TVP2
 3. TVP INFO Katowice
 4. TVP INFO Kraków
 5. TVP Kultura
 6. TVP Historia
 7. TVP Polonia
 8. Polsat
 9. Polsat Sport News
 10. TVN
 11. TVN7
 12. TV Puls
 13. TV4
 14. TV6
 15. Polo TV
 16. ESKA TV
 17. ATM Rozrywka TV
 18. T-TV

I satelitarne:

 1. 4fun.tv
 2. Edusat
 3. Eska TV
 4. iTV
 5. Mango 24
 6. Polo TV
 7. Polonia 1
 8. Rebel:tv
 9. Rodin TV
 10. Tele 5
 11. TV Biznes
 12. TV Puls
 13. TV.Disco
 14. TVP Kultura
 15. TVP Polonia
 16. TVR
 17. TVS
 18. VIVA Polska

Dla osób, które oglądają telewizję raz w tygodniu – tak jak ja 😛 – taki zestaw kanałów w zupełności wystarczy.

Wracając jednak do meritum – instalacje zbiorcze zapewniają lepszą jakość obrazu, gdyż są zwykle wykonywane przez profesjonalistów przy użyciu specjalistycznego sprzętu, a nie przez „kumpla Włodka, który instalował eNkę u siebie”. Przede wszystkim przyczyniają się do zwiększenia estetyki budynku, ze względu na brak anten i kabli na elewacji. W związku z tym zachęcam wszystkie wspólnoty mieszkaniowe i zarządców do decydowania się na to rozwiązanie, bo dzięki niemu nasze miasto będzie piękniejsze!

Na koniec zdjęcie rekordowej ulicy pod względem ilości anten na elewacjach – odcinek ul. Powstańców Warszawskich pomiędzy Strzelców Bytomskich, a Piłsudskiego:

Las anten


Daniel Lekszycki & Marek Wojcik