Makaron na taśmie

Już kiedyś na łamach bloga polecałem jeden z ciekawszych bytomskich zespołów. Była to rockowa kapela Heartsgarage. Teraz znów chciałbym zwrócić Waszą uwagę na interesujące zjawisko muzyczne. Tym razem będzie to grupa Marek Makaron Trio, tworząca świetnego bluesa. Świadczą o tym m.in. kilkukrotne występy podczas festiwalu Rawa Blues. Jest to prawdopodobnie jedyny zespół grający stare pieśni śląskie w bluesowej aranżacji. Nie jest to jednak tani folklor. Muzycy mają w swoim repertuarze utwory z okresu XV–XIX w., w większości zapomniane. Dzięki nim, znów mają szansę trafić pod strzechy.

We współpracy z Matiz Film w 2009 roku zespół nagrał teledysk do piosenki „Po furmanie”. Zgodnie z charakterem grupy, jest na wskroś śląski. Kręcono go m.in. w scenerii starych familoków, elektrociepłowni Szombierki i Miechowice, koksowni Huty Bobrek oraz kopalni Bobrek-Centrum. Warto obejrzeć/posłuchać:

Do tej pory obejrzało go ponad 8000 osób, co czyni go jednym z najpopularniejszych nagrań na YouTube związanych z Bytomiem. Uwagę na piosenkę MMT zwrócił nawet znany internetowy komik – Martin Lechowicz – określając ją mianem „wybitnej”.


Daniel Lekszycki & Marek Wojcik